Pravda nebo lež?

Nedávno na mě na instagramu vykoukla jedna fotka. Bylo to na účtu kluka, který fotí přírodu. Na instastories dal fotku před úpravou, která vypadala, jako klasická fotka, kterou bych vyfotila já, nebo ty.  Na druhém snímku byla fotka upravená. Nebyl upravený jen jas a kontrast, jak tomu většinou býva. Byly přidané hvězdy, zvětšený měsíc, ořízlé větve stromů. Vlastně z toho byla uplně jiná fotka. Fotka, kterou by pravděpodobně nikdo, nikdy nevyfotil, protože takhle příroda prostě nevypadá.

Koukala jsem z jedné fotky na druhou a přišla si trochu podvedená. Takže všechny ty účty, které sleduju kvůli dechberoucím fotkám, jsou vlastně podvod? Jsou to fotky obyčejné, 20krát projeté lightroomem, aby nás potom „ohromily“? Podle mě to není žádné umění. Nejde totiž o schopnost pořizovat krásné snímky, ale o to, jak dobře umíme pracovat s různými programy na úpravu fotek. Photoshop, Lightroom, Colorama… 

Ano, i já používám na své fotky Lightroom. Upravuji v něm ale pouze jas, kontrast a na každou dám stejný filtr, aby poté feed působil jednotně. Nenafukuju si prsa  i když bych možná mohla, nežehlim si oblečení (ano, i to jde), nevytvářím si make-up, nepřidávám na fotky stromy ani holuby. Po oněch dvou fotkách jsem projela lidi, které sleduji a přemýšlela jsem, co je vlastně realita a co jsou pouze upravovací programy. Co my víme, třeba ty mořské vlny, bílé zuby, dlouhé nohy a americké úsměvy jsou jedna velká lež. 

Proto mějte oči otevřené a nebrečte nad tím, jak to ta holka dělá, že má tak úzkej pas, i když každej den přidává kávičky a dortíčky. Možná je to dobrý úhel fotky, možná zůžení pasu ve photoshopu a možná je to prostě realita. To ale nikdo, kromě ní, neví, tak to neberte tolik vážně. Neužírejte se tím, že na vaší fotce zrovna nestojí jelen, vedle kterého leží srnka. Pousmějte se a zamyslete se nad tím, kolik času musí ten člověk strávit na úpravě fotek. No stálo by vám to za to?

Réza

Nepřehlédněte také

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *